Predavač, Borislav Božić, prof.
Fotografija je danas najprisutniji i najdostupniji vizualni medij kojim se bave milijuni i milijarde ljudi i mnogi od njih sebe imenuju umjetničkim fotografom. Fotografija je stvorena tek prije 180 godina s ciljem da vjerno prenese vizualnu stvarnost koja nas okružuje. Namjera prvih autora, tj. izumitelja fotografije nije bila umjetnička već dokumentarna fotografija. I dugo fotografija nije pripuštana u muzeje i galerije s drugim likovnim praksama kao njima ravna likovna stvaralačka platforma. Tek je unazad nekoliko decenija fotografija i od likovne struke i od institucija prihvaćena i uvrštena u sve relevantne muzeje i galerije. Tehnika i tehnologija u fotografskoj industriji do te je mjere uznapredovala i evoluirala da danas nisu potrebna nikakva tehničko-tehnološka znanja da bismo napravili korektnu fotografiju u tehničkom smislu. Te su činjenice i mogućnosti zavele mnoge da se osjećaju važnim fotografskim autorima, a da ni sami ne poznaju suštinu medija. Niti u jednoj umjetničkoj praksi nemamo toliko „umjetnika“, samozvanih „umjetnika“ kao u fotografiji. Je li to baš tako? Jesu li svi koji imaju fotoaparat i nešto „škljocaju“ umjetnici ili im je ova sve planetarna demokratizacija svega i svačega dala pravo da sebe tako imenuju? Što je to uopće umjetnička fotografija? Što je to uopće umjetničko djelo? Na ovih nekoliko pitanja pokušat će odgovoriti i ovo predavanje.
Fotografije koje su korištene tokom predavanja
Niz pitanja koja su otvorena tokom predavanja razvilo je vrlo dobru diskusiju, na trenutke zaoštrenih i skoro suprotstavljenih stavova
Evo malo atmosfere s predavanja
Borislav Božić diplomirao je na studiju likovne kulture, smjer grafika na Filozofskom fakultetu u Rijeci.
Posebne zasluge ima kao dugogodišnji organizator i voditelj Fotokluba Rijeka u kojem je osnovao Sekciju mladih i Sekciju ljubitelja analogne fotografije. Inicira i utemeljuje Galeriju Principij. Koncepcijski je osmislio Riječki festival fotografije PHOTORI te osnovao e-Muzej riječke fotografije. Organizirao je i bio kustos za više od 150 izložbi.
Kao član Umjetničkog savjeta HDLU-a Rijeka pokrenuo je i realizirao dva Međunarodna salona umjetnosti minijature posvećena najvećem renesansnom umjetniku malog formata J. J. Kloviću.
Dobitnik je niza nagrada za svoj umjetnički i pedagoški rad, a s ponosom ističe zvanje Instruktor-savjetnik s Plaketom Izidora Kršnjavog.
Također je i dobitnik je Godišnje nagrade Grada Rijeke za 2017. godinu za izniman i prepoznatljiv doprinos umjetničkom i pedagoškom razvoju grada te promicanju svijesti o važnosti kulture za identitet Rijeke.
Za 2018. godinu dobitnik je nagrade Tošo Dabac za sveukupno fotografsko stvaralaštvo koje je prepoznato u Hrvatskoj i izvan njenih granica.
Član je HDLU-a Rijeka, Umjetničkog savjeta HDLU-a Rijeka te predsjednik Fotokluba Rijeka i Fotosaveza Primorsko-goranske županije.